A betűk


Az elmúlt kétezer évben számos betűtípus alakult ki a latin betűs kalligráfiában, nem beszélve a megszámlálhatatlan variációról, amely egy adott betűtípusból korról korra, országról országra, kódexről kódexre megjelent.

Ugyanakkor viszont tény, hogy az esküvői kalligráfia olyan speciálisabb terület, ahol a paleográfiai kérdéseknek fittyet hányva alakult ki egyfajta "népszerűségi lista", ami teljes mértékben tükröződik a nyomdai úton előállított anyagokban is.
Az alább felsoroltak tehát nem írástörténeti vonatkozásban szerepelnek, hanem az általam tapasztalt "népszerűségi mutatók" szerint vannak sorrendbe szedve.


FOLYÓÍRÁS



Határozottan a legnépszerűbb "esküvői" írásfajta. Bár jobbára angol folyóírásként ismert, csak a nevében angol, mert Olaszországban született, és Európa több országában már a XVI. századtól használják, nyomtatáshoz réz nyomólemezekre rajzolták előre. Innen is ered másik neve, a COPPERPLATE (réztábla). Népszerűségét a tökéletes vonalú kézírásra emlékeztető szabályos formák, lendületes díszítmények, a hajszálvonalak légies finomsága okozza (vagy egyszerűen csak jó ránézni).
A meghívótól az ültetőkártyákig, a köszöntőktől az idézetek írásáig tökéletesen alkalmazható.


 


KANCELLÁRIA (ITALIC)

A reneszánsz olasz szkriptorai dolgozták ki, olyan sikerrel, hogy máig is nagyon sok számítógépes font dőlt változata használja fel teljesen, vagy részben az elemeit. Nyomdában készülő meghívókon is rendkívül gyakoriak a kancellárián alapuló fontok. Felhasználása az esküvői kalligráfia területén a folyóírásokhoz hasonlóan gyakorlatilag univerzális. Hosszabb szövegek (köszöntők, köszönőlevelek, esküvői fogadalom, stb) írásához elegáns, szabályos, tiszta, olvasható betűtípus.
   










GÓTIKUSOK

Először is elég csúnya dolog részemről így egyetlen szóban összevonni egy ennyire irgalmatlanul szerteágazó és gazdag betűcsaládot. Igen sok kötetet lehetne idevésni róluk, ha itt lenne a helye.
Esküvői alkalmazásban a gótikusok tipikusan a régies, történelmi jellegű dokumentumok kedvelőinek kedvencei. A középkori kódexek stílusát lehet idézni a TEXTURA segítségével (különösen ha ehhez festett iniciálék társulnak), a FRAKTUR kiválóan díszíthető fejléc- és címsor lesz, a BASZTARD elképesztően jól díszíthető, lendületes szövegbetű. Merített papírral jól társíthatók.





















MODERN:

A szépírás is olyan műfaj, amely fölött nem áll meg az idő. A modern eszközök, az új formák ugyanúgy piszkálják a kalligráfus fantáziáját, mint a a letűnt korok írásaival való játék.



Amennyiben túlságosan sok értelmetlen szót használtam a magyarázatokban, vagy egyszerűen kíváncsivá tettem bárkit is, az alábbi linken van néhány olyan magyarázat, amit erre a célra hoztam össze...

Kisszótár a Nyugati Kalligráfiához


Bővebben az általam használt betűkről: 

Megjegyzések